Komiks jest dostępny w następujących księgarniach internetowych:
Komiksowa opowieść o jednym z najdzielniejszych żołnierzy ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Witold Pilecki walczył o odzyskanie i w obronie niepodległości w latach 1918-1920, w Kampanii Wrześniowej 1939 r., w konspiracji antyniemieckiej, a później antykomunistycznej i antysowieckiej. Dobrowolnie dał się osadzić w KL Auschwitz, gdzie stworzył wśród więźniów tajną organizację oporu. Aresztowany i zamordowany po zakończeniu wojny przez komunistyczne władze Polski. Album ukazuje się w serii „Życiorysy Niepokorne”.
Treść:
Komiks przedstawia ostatni rok życia Witolda Pileckiego, od momentu aresztowania, poprzez brutalne śledztwo z użyciem tortur, po tzw. mord sądowy – czyli pokazowy, sterowany przez komunistów proces sądowy zakończony wyrokiem śmierci. W tle śledztwa przedstawione są w formie retrospektyw losy głównego bohatera i jego rodziny oraz opisane są mechanizmy działania ówczesnej władzy. Postacią przedstawioną w kontrze do W. Pileckiego jest wieloletni premier PRL Józef Cyrankiewicz, także więzień KL Auschwitz.
Witold Pilecki był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, do którego poszedł dobrowolnie, by zorganizować tam konspirację i samoobronę więźniów. Po zakończeniu wojny działał na rzecz niepodległości Polski przeciwko narzuconej przez Sowietów komunistycznej władzy, za co został aresztowany. Torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, wyznał żonie, że „Oświęcim przy metodach UB to była igraszka”.
Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz II korpusu gen. Andersa i rządu polskiego na emigracji został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie tak zwanej „grupy Witolda”. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu na Mokotowie. Rotmistrz pozostawił żonę i dwójkę dzieci. w czasach PRL-u usunięto wszelkie informacje na jego temat. W muzeum obozu w Oświęcimiu nie było śladu jego konspiracyjnej działalności, a za twórcę ruchu oporu w KL Auschwitz uchodził Józef Cyrankiewicz, wieloletni premier PRL, który jest negatywnym bohaterem komiksu przeciwstawionym postaci Pileckiego.
Uzupełnieniem komiksu są teksty historyczne, zdjęcia archiwalne oraz scenariusz lekcji.
Publikacja dostosowana do funkcji edukacyjnych zgodnie z podstawą programową MEiN.
Jest to drugie wydanie komiksu z 2018 r., zmienione i uzupełnione. Okładka autorstwa debiutującego w Zin Zin Press Kacpra Lipowego.
Tytuł: Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego
Seria: Życiorysy Niepokorne
Scenariusz: Witold Tkaczyk
Rysunki: Krzysztof Budziejewski, Wojciech Nawrot
Okładka: Kacper Lipowy
Scenariusz lekcji – zadania do pracy z uczniami: dr Bartłomiej Janicki
Teksty historyczne: Witold Tkaczyk
Materiały dodatkowe:
Teksty historyczne „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego” oraz „49 rodzajów tortur stosowanych przez śledczych MBP”, opisujące życie i działalność konspiracyjną Witolda Pileckiego, a także metody torturowania więźniów stosowane przez funkcjonariuszy komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zdjęcia archiwalne oraz scenariusz przykładowej lekcji „Polska władza ludowa wobec opozycji legalnej i nielegalnej” wraz z kartą pracy.
Format: A4 (210×297 mm)
Objętość: 56 stron (cz.-b.)
Okładka kolorowa
ISBN 978-83-62449-22-4
Cena z okładki: 39,90 zł
Partner projektu: Ogród Projekt www.ogrodprojekt.pl Front Architects Wojciech Krawczuk www.frontarchitects.pl
Wydawca: Zin Zin Press
Wydanie drugie (zmienione i uzupełnione), Poznań 2024
W serii „Życiorysy niepokorne ukazały się tytuły:
- „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”
- „Oto jest głowa Franczaka”
Polecamy inne komiksy edukacyjne wydawnictwa Zin Zin Press, które zawierają fabularyzowane, ale oparte na faktach, opowieści graficzne. Uzupełniają je materiały archiwalne: zdjęcia, mapy, ilustracje, a także teksty, nadające szerszy kontekst historyczny przedstawianym wcześniej wydarzeniom. Kilkadziesiąt wydanych przez Zin Zin Press tytułów komiksowych stanowi nie tylko świetna rozrywkę dla całej rodziny, ale jest także merytorycznie wiarygodnym i atrakcyjnym wizualnie materiałem edukacyjnym do wykorzystania przez nauczycieli i uczniów.
Polecamy serię „Tożsamość i Wiara”, w której ukazały się:
- „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”
- „Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”
W serii „Tożsamość i Wiara” ukażą się wkrótce:
- „Prymas Stefan Wyszyński. Naprawdę święty człowiek”
- „Ksiądz Jan Macha. Historia śląskiego Hanika”
- „Święta Faustyna. Jezu ufam tobie”
- „Piątka”
Polecamy drugie wydanie komiksu:
„Dziś Powstanie. Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim”
Najnowsze informacje na temat naszych komiksach, obecności na targach, imprezach oraz aktywności autorów można śledzić na naszych mediach społecznościowych:
Informacja o autorach:
Witold Tkaczyk – tworzy, współtworzy i wydaje serię komiksów poświęconych najnowszej historii Polski (m.in. „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, „Westerplatte. Załoga śmierci”, „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”, „1956: Poznański Czerwiec”, „1981: Kopalnia Wujek”, „Dziś powstanie. Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim”, „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” i in.). Redaktor i wydawca Magazynu Komiksów AQQ (1993-2004), wielokrotny juror konkursu na najlepszy komiks Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (dawniej Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu), jego stały uczestnik jako prelegent i wydawca od pierwszej edycji imprezy w 1991 r. Z wykształcenia architekt i historyk sztuki, z zawodu dziennikarz, redaktor, publicysta, krytyk komiksu, rysownik, projektant graficzny, redaktor graficzny, przez wiele lat na kierowniczych stanowiskach w kilku tytułach prasowych, również cyfrowych i sieciowych.
Krzysztof Budziejewski – twórca komiksowy, obecny na profesjonalnej scenie od 2012 r., autor albumów „Paderewski. Wygrał Polskę na fortepianie”, „1920. Sportowcy i żołnierze”, „Na tropach złotego. Opowieść o polskim pieniądzu na przestrzeni wieków”, „Skauci Niepodległej”, (wszystkie do scenariuszy Witolda Tkaczyka) oraz serii ,,Rysiek i Królik” (scen. Łukasz Piotrkowicz). Współtworzy też popularną serię „Wydział 7”. Autor komiksów w zbiorach „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie niepodległości”, ,,Postapo – Antologia”, ,,Nędzole” oraz ,,Praga Gada – 1 – O wojnie!”.
Wojciech Nawrot – absolwent poznańskiej ASP, rysownik komiksów (,,Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919”, ,,Piątka”, „11/11 = Niepodległość. Antologia”), ilustrator (m.in. książek Łukasza Wierzbickiego), autor plansz historycznych z umundurowaniem i uzbrojeniem (m.in. do albumu komiksowego ,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”), projektant okładek (m.in. „Tajemnica Madonny z Wrocławia”), projektant, miłośnik barwy, broni i historii, pomysłodawca, organizator i uczestnik gier miejskich opartych o wydarzenia historyczne, od lat związany z Zin Zin Press.
Kacper Lipowy – absolwent I LO w Swarzędzu i Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, ilustrator i projektant graficzny.
dr Bartłomiej Janicki – pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego, bada związki komiksu z edukacją, wykorzystywanie tego medium w procesach nauczania. Jest autorem książki „Dydaktyczny potencjał komiksu historycznego” (wyd. Zin Zin Press, 2016).