Komiks jest dostępny w następujących księgarniach internetowych:

Historycznie pierwszy polski komiks o papieżu Janie Pawle II, który pierwotnie ukazał się jako dodatek prasowy do miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”. Obecna publikacja, która ukazuje się w serii „Tożsamość i wiara”, jest pierwszym wydaniem albumowym tego tytułu uzupełnionym obszerną częścią archiwalno-edukacyjną. Autor rysunków dokonał wielu udoskonaleń graficznych, tzw. remasteringu, na planszach komiksu.

Treść:

Komiks przedstawia pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do ojczyzny w czerwcu 1979 r. widzianą oczami młodego chłopca, ucznia ostatniej klasy szkoły podstawowej. Fabuła skupia się na odbiorze społecznym pielgrzymki, obawach władz PRL-u, manipulacjach jakich dopuszczała się telewizja relacjonując przebieg papieskiej wizyty. Ukazano też najważniejsze fakty z życia Karola Wojtyły. Zakończenie komiksu pokazuje sceny z pogrzebu oraz zwraca uwagę na dziedzictwo, jakie św. Jan Paweł II pozostawił potomnym.

Uzupełnieniem komiksu są: tekst historyczny, tekst papieskiej homilii wygłoszonej 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie, zdjęcia archiwalne oraz scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Publikacja dostosowana do funkcji edukacyjnych zgodnie z podstawą programową MEiN.

Tytuł: Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979

Seria: Tożsamość i wiara

Scenariusz: Witold Tkaczyk

Rysunki: Rafał Szłapa

Okładka: Krzysztof Wyrzykowski

 Kolory: Magdalena Babińska

Scenariusze lekcji – zadania do pracy z uczniami: dr Bartłomiej Janicki

Tekst historyczny: Witold Tkaczyk

Materiały dodatkowe:
Tekst historyczny „Wiarą odmienił oblicze ziemi” opisujący życie i dokonania papieża z Polski, pełen tekst kazania papieskiego wygłoszonego podczas mszy za placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 r., dwa przykładowe scenariusze lekcji (jeden dla uczniów szkół podstawowych, drugi dla uczniów szkół ponadpodstawowych) – zadania do pracy z uczniami, zdjęcia archiwalne.

Format: A4 (210×297 mm)

Objętość: 40 strony (kolor)

Okładka kolorowa

ISBN 978-83-62449-21-7

Cena z okładki: 29,90 zł

Partner projektu: Ogród Projekt www.ogrodprojekt.pl

Patronat medialny: Mały Gość Niedzielny, Polskie Forum Rodziców

Wydawca: Zin Zin Press

Komiksy z serii „Tożsamość i Wiara” stanowią znakomity materiał uzupełniający do przedmiotów: historia, historia i teraźniejszość oraz religia. W środku znajdują się dwa scenariusze przykładowych lekcji (jeden dla uczniów szkół podstawowych, drugi dla uczniów szkół ponadpodstawowych) w formie zagadnień i pytań opracowanych przez dr Bartłomieja Janickiego z Uniwersytetu Opolskiego, autora książki „Dydaktyczny potencjał komiksu historycznego” (wyd. Zin Zin Press, 2016).

Komiksy edukacyjne wydawnictwa Zin Zin Press zawierają fabularyzowane, ale oparte na faktach, opowieści graficzne. Uzupełniają je materiały archiwalne: zdjęcia, mapy, ilustracje, a także teksty, nadające szerszy kontekst historyczny przedstawianym wcześniej wydarzeniom. Dzięki temu seria „Tożsamość i Wiara” staje się merytorycznie wiarygodnym i atrakcyjnym wizualnie materiałem edukacyjnym tak dla nauczycieli, jak i uczniów.

W serii „Tożsamość i Wiara” ukazały się:

  • „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”
  • „Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”

W serii „Tożsamość i Wiara” ukażą się wkrótce:

  • „Prymas Stefan Wyszyński. Naprawdę święty człowiek”
  • „Ksiądz Jan Macha. Historia śląskiego Hanika”
  • „Święta Faustyna. Jezu ufam tobie”
  • „Piątka”

Informacja o autorach:

 Rafał Szłapa – autor komiksów, ilustracji, okładek, kart do gry, znany m.in. z takich serii jak „Bler”, „Drużyna Ktulu”, „The Amazing Girl”, współautor serii „Paneuropa” oraz „Wydział 7”. Absolwent Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od lat jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców komiksu w Polsce. Pracuje dla różnych wydawców krajowych i zagranicznych, dla instytucji samorządowych, państwowych i podmiotów prywatnych. Aktywny w mediach społecznościowych, gdzie na co dzień prezentuje swoje prace. Częsty gość imprez dedykowanych komiksom, mediów, prowadzi warsztaty artystyczne propagując komiks jako uniwersalne medium plastyczno-literackie.

Witold Tkaczyk – tworzy, współtworzy i wydaje serię komiksów poświęconych najnowszej historii Polski (m.in. „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, „Westerplatte. Załoga śmierci”, „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”, „1956: Poznański Czerwiec”, „1981: Kopalnia Wujek”, „Dziś powstanie”, „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” i in.).

Wykonuje też komiksy o różnej tematyce na zamówienie firm, instytucji, samorządów, mediów prasowych i innych wydawców – m.in. Narodowy Bank Polski, Kompania Węglowa/Polska Grupa Górnicza, NEUCA, NCK, Poczta Polska SA, Instytut Gość Media, Media Rodzina, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Wojska w Białymstoku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu i wielu innych.

Z wykształcenia architekt i historyk sztuki, z zawodu dziennikarz, redaktor, publicysta, krytyk, scenarzysta, ilustrator i grafik. Współtwórca (z Łukaszem Zandeckim) Magazynu Komiksów AQQ, jego redaktor i wydawca, założyciel wydawnictwa Zin Zin Press i marki komiksynazamowienie.pl, specjalizujących się w komiksach historycznych i edukacyjnych. Wieloletni juror konkursu na najlepszy komiks Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Krzysztof Wyrzykowski – absolwent bydgoskiego PLSP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku grafika. Rysownik, ilustrator, projektant, autor wielu komiksów historycznych wydawanych przez IPN. Debiutował w 1997 roku w magazynie komiksowym „Kontra”, który współtworzył. Najpopularniejszym komiksem autora jest album „Westerplatte: Załoga śmierci” (scen. Mariusz Wojtowicz-Podhorski), którego dwa wydania (2012 i 2018) ukazały się nakładem Zin Zin Press. Jego projekt komiksu „Idioci” zdobył nagrodę w drugiej edycji europejskiego konkursu na najlepszy komiks zorganizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat.

Magdalena Babińska – autorka komiksów i projektantka okładek do książek, przede wszystkim autorstwa Anety Jadowskiej.

dr Bartłomiej Janicki – pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego, bada związki komiksu z edukacją, wykorzystywanie tego medium w procesach nauczania. Jest autorem książki „Dydaktyczny potencjał komiksu historycznego” (wyd. Zin Zin Press, 2016).