Pierwszy komiks biograficzny o wielkim polskim artyście, polityku i społeczniku Ignacym Janie Paderewskim. Pokazuję tą postać zarówno koncertującego w największych miastach ówczesnego świata, zapraszanego przez mężów stanu i głowy koronowane jak i z perspektywy życia prywatnego obfitującego w dramatyczne zdarzenia.
Komiks przedstawia życie Ignacego Jana Paderewskim. Fabuła opowiadana jest z perspektywy autorki książkowej biografii Paderewskiego Mary Lawton, która to publikacja posłużyła za podstawę scenariusza komiksu. Ta brytyjska dziennikarka, a za młodu aktorka i modelka, jest autorką biografii Marka Twaina i Ernestine Schumann-Heink, dziś zupełnie zapomnianą.
W powszechnej świadomości Paderewski utrwalił się jako doskonały pianista oraz człowiek, który swoją wizytą w Poznaniu w grudniu 1918 r. bezpośrednio przyczynił się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nieco mniej znane są jego dobre i skuteczne dla odrodzenia się niepodległej Polski kontakty z prezydentem USA Thomasem Woodrowem Wilsonem, który w słynnym orędziu postulował powstanie wolnej Polski z dostępem do morza.
Mało znane są fakty z osobistego życia kompozytora i pianisty, wczesna śmierć jego pierwszej żony i choroba syna, także zmarłego w młodym wieku. Jego drugiemu małżeństwu towarzyszył skandal obyczajowy, gdyż Helena była żoną jego przyjaciela, z którym koncertował, a także opiekowała się niepełnosprawnym synem Paderewskiego.
Zdarzenia z młodości Paderewskiego, jego szczęście do spotykania na swojej drodze ważnych i pomocnych osób, pracowitość i upór w dążeniu do artystycznej biegłości, wielka kariera amerykańska oraz osiedlenie się w Szwajcarii dopełniają treść komiksu.
Doskonała okładka i rysunki Krzysztofa Budziejewskiego nadają publikacji niezwykły i niezapomniany charakter.
Uzupełnieniem komiksu jest tekst edukacyjny opisujący działalność mistrza i jego wpływ na historię Polski, któremu towarzyszą archiwalne fotografie i dokumenty.
Tytuł: Paderewski. Wygrał Polskę na fortepianie
Scenariusz: Witold Tkaczyk
Rysunki: Krzysztof Budziejewski
Okładka: Krzysztof Budziejewski
Tekst historyczny: Witold Tkaczyk
Materiały dodatkowe:
Tekst edukacyjny „Wiele twarzy mistrza Paderewskiego” opisujący życie artysty i jego największe dokonania w dziedzinie muzyki, polityki oraz działalności społecznej wraz z fotografiami archiwalnymi i dokumentami.
Format: A4 (210×297 mm)
Objętość: 32 strony (kolor)
Okładka kolorowa
ISBN 978-83-957064-3-1
Projekt dofinansowany ze środków MEiN w ramach Programu Wsparcia Edukacji
Wydawca: Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie
Wydanie pierwsze, Poznań 2022
Polecamy inne komiksy edukacyjne wydawnictwa Zin Zin Press, które zawierają fabularyzowane, ale oparte na faktach, opowieści graficzne. Uzupełniają je materiały archiwalne: zdjęcia, mapy, ilustracje, a także teksty, nadające szerszy kontekst historyczny przedstawianym wcześniej wydarzeniom. Kilkadziesiąt wydanych przez Zin Zin Press tytułów komiksowych stanowi nie tylko świetna rozrywkę dla całej rodziny, ale jest także merytorycznie wiarygodnym i atrakcyjnym wizualnie materiałem edukacyjnym do wykorzystania przez nauczycieli i uczniów.
Polecamy serię „Tożsamość i Wiara”, w której ukazały się:
- „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”
- „Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”
W serii „Tożsamość i Wiara” ukażą się wkrótce:
- „Prymas Stefan Wyszyński. Naprawdę święty człowiek”
- „Ksiądz Jan Macha. Historia śląskiego Hanika”
- „Święta Faustyna. Jezu ufam tobie”
- „Piątka”
Polecamy też serię „Życiorysy niepokorne, w której ukazały się:
- „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”
- „Oto jest głowa Franczaka”
Najnowsze informacje na temat naszych komiksach, obecności na targach, imprezach oraz aktywności autorów można śledzić na naszych mediach społecznościowych:
@ZinZinPress
@komiksynazamowienie.pl
@Aqqnafejsbuku
@WitoldTkaczyk
Informacja o autorach:
Krzysztof Budziejewski – twórca komiksowy, obecny na profesjonalnej scenie od 2012 r., autor albumów „1920. Sportowcy i żołnierze”, „Na tropach złotego. Opowieść o polskim pieniądzu na przestrzeni wieków”, „Skauci Niepodległej”, „Paderewski. Wygrał Polskę na fortepianie” (wszystkie do scenariuszy Witolda Tkaczyka) oraz serii ,,Rysiek i Królik” (scen. Łukasz Piotrkowicz). Współtworzy też popularną serię „Wydział 7”. Autor komiksów w zbiorach „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie niepodległości”, ,,Postapo – Antologia”, ,,Nędzole” oraz ,,Praga Gada – 1 – O wojnie!”.
Witold Tkaczyk – tworzy, współtworzy i wydaje serię komiksów poświęconych najnowszej historii Polski (m.in. „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, „Westerplatte. Załoga śmierci”, „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”, „1956: Poznański Czerwiec”, „1981: Kopalnia Wujek”, „Dziś powstanie”, „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” i in.). Redaktor i wydawca Magazynu Komiksów AQQ (1993-2004), wielokrotny juror konkursu na najlepszy komiks Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (dawniej Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu), jego stały uczestnik jako prelegent i wydawca od pierwszej edycji imprezy w 1991 r. Z wykształcenia architekt i historyk sztuki, z zawodu dziennikarz, redaktor, publicysta, krytyk komiksu, rysownik, projektant graficzny, redaktor graficzny, przez wiele lat na kierowniczych stanowiskach w kilku tytułach prasowych, również cyfrowych i sieciowych.