Komiks jest dostępny w następujących księgarniach internetowych:
Zobacz też rozmowę z autorami w TVP Kultura
Pierwszy komiks dla młodszych czytelników opowiadający o sytuacji w Poznaniu w przeddzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz opisujący pierwsze dni powstania, do momentu zdobycia niemieckiego lotniska na Ławicy.
Treść:
Komiks przedstawia przygody dwóch przyjaciół, Antka i Franka, dziesięciolatków, którzy zostali wciągnięci w wir zdarzeń rozgrywających się w Poznaniu i Wielkopolsce na przełomie 1918 i 1919 roku. Chłopcy stają się świadkami wydarzeń, które zmieniły bieg historii Polski. Oglądają kres pierwszej wojny światowej i rozpad niemieckiej armii zaborczej, są obecni podczas przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, obserwują walki na ulicach miasta. Pomagają też rannym powstańcom, roznoszą listy i meldunki, a wreszcie uczestniczą w zwycięskiej bitwie o lotnisko Ławica.
Komiks jest adresowany do młodszego czytelnika, dlatego jego fabuła jest podana w lekkiej i żartobliwej formie, ironizuje na temat wielu stereotypów dotyczących i Niemców i Polaków, momentami ociera się o fantastykę (np. ożywione pomniki). Główni bohaterowie są postaciami barwnymi i bardzo charakterystycznymi, reprezentują obie nacje zamieszkujące Poznań podczas zaborów, a wzajemne odnoszenie się do siebie jest kanwą wielu zabawnych sytuacji.
Doskonała okładka i rysunki Tomasza Tomaszewskiego nadają publikacji niezwykły i niezapomniany charakter.
Drugie wydanie komiksu jest kompilacją dwóch tytułów, które ukazały się w 2018 i 2019 r. przy okazji obchodów 100-rocznicy wydarzeń: „Dziś Powstanie. Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim” oraz „Bitwa o Ławicę. Jak powstańcy wielkopolscy zdobyli lotnisko w Poznaniu”.
Uzupełnienie komiksu stanowi tekst edukacyjny opisujący wybuch i przebieg Powstania Wielkopolskiego.
Planowane są dwie kolejne części przygód tych samych bohaterów, opisujące ich perypetie w walkach powstańczych w 1919 roku oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Tytuł: Dziś Powstanie. Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim
Scenariusz: Witold Tkaczyk
Rysunki: Tomasz Tomaszewski
Okładka: Tomasz Tomaszewski
Tekst historyczny: Witold Tkaczyk
Materiały dodatkowe:
Tekst edukacyjny „Dziś powstanie… jutro zwycięstwo. Jak Wielkopolanie wywalczyli niepodległość” opisujący wybuch i przebieg Powstania Wielkopolskiego.
Format: A4 (210×297 mm)
Objętość: 64 strony (kolor)
Okładka kolorowa
ISBN 978-83-62449-23-1
Cena z okładki: 39,90 zł
Partner projektu: Ogród Projekt www.ogrodprojekt.pl Front Architects Wojciech Krawczuk www.frontarchitects.pl
Wydawca: Zin Zin Press
Wydanie drugie (zmienione i uzupełnione), Poznań 2023
Polecamy inne komiksy edukacyjne wydawnictwa Zin Zin Press, które zawierają fabularyzowane, ale oparte na faktach, opowieści graficzne. Uzupełniają je materiały archiwalne: zdjęcia, mapy, ilustracje, a także teksty, nadające szerszy kontekst historyczny przedstawianym wcześniej wydarzeniom. Kilkadziesiąt wydanych przez Zin Zin Press tytułów komiksowych stanowi nie tylko świetna rozrywkę dla całej rodziny, ale jest także merytorycznie wiarygodnym i atrakcyjnym wizualnie materiałem edukacyjnym do wykorzystania przez nauczycieli i uczniów.
Polecamy serię „Tożsamość i Wiara”, w której ukazały się:
- „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”
- „Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”
W serii „Tożsamość i Wiara” ukażą się wkrótce:
- „Prymas Stefan Wyszyński. Naprawdę święty człowiek”
- „Ksiądz Jan Macha. Historia śląskiego Hanika”
- „Święta Faustyna. Jezu ufam tobie”
- „Piątka”
Polecamy też serię „Życiorysy niepokorne, w której ukazały się:
- „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”
- „Oto jest głowa Franczaka”
Najnowsze informacje na temat naszych komiksach, obecności na targach, imprezach oraz aktywności autorów można śledzić na naszych mediach społecznościowych:
Informacja o autorach:
Witold Tkaczyk – tworzy, współtworzy i wydaje serię komiksów poświęconych najnowszej historii Polski (m.in. „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, „Westerplatte. Załoga śmierci”, „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”, „1956: Poznański Czerwiec”, „1981: Kopalnia Wujek”, „Dziś powstanie”, „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” i in.). Redaktor i wydawca Magazynu Komiksów AQQ (1993-2004), wielokrotny juror konkursu na najlepszy komiks Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (dawniej Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu), jego stały uczestnik jako prelegent i wydawca od pierwszej edycji imprezy w 1991 r. Z wykształcenia architekt i historyk sztuki, z zawodu dziennikarz, redaktor, publicysta, krytyk komiksu, rysownik, projektant graficzny, redaktor graficzny, przez wiele lat na kierowniczych stanowiskach w kilku tytułach prasowych, również cyfrowych i sieciowych.
Tomasz Tomaszewski – absolwent PLSP w Łodzi, ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Łodzi, ilustrator, projektant graficzny, twórca komiksu, współorganizator łódzkich imprez komiksowych (Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu oraz Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi) i wystaw. Autor komiksów o Popmanie (scen. własny), Super Jasiu (scen. Piotr Kabulak), K-mixie (scen. Maciej Wojtyszko) i innych. Współzałożyciel i redaktor czasopisma „Arena Komiks” (2000-2007). Należy do Stowarzyszenia Twórców „Contur”.