Krótki film z premiery tego wydania komiksu wraz z wypowiedziami autorów, wydawcy i mecenasów wydania można obejrzeć TUTAJ

Seria: Kroniki Epizodów wojennych – tom 1

Trzecie wydanie popularnego komiksu tym razem w twardej oprawie, z nową okładką i nową częścią historyczną.

 

Treść:

Jeden z najpopularniejszych i najobszerniejszy polskich komiksów historycznych to paradokumentalny zapis siedmiu dni bohaterskiej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz okresu bezpośrednio ją poprzedzającego. Głównymi atutami fabularnymi albumu są wyczucie dramaturgii, czytelność i znaczna objętość, a przede wszystkim przedstawienie prawdziwej historii obrony WST, czyli odkłamanie mitu o wyłącznym dowództwie mjr Henryka Sucharskiego i oddanie sprawiedliwości faktycznemu dowódcy obrony w dniach 3-6 września 1939 r. – kpt. Franciszkowi Dąbrowskiemu, który przejął dowództwo na skutek załamania psychicznego majora Sucharskiego.

Komiks zawiera zmienione i uaktualnione teksty w części archiwalno-opisowej, uwzględniające aktualny stan badań na Westerplatte, wiele nowych ustaleń i odkryć, kolorowy suplement z atrakcyjnymi rysunkami Jarosława Wróbla, zdjęciami, wizualizacjami. Dokonano też niewielkich zmian w dialogach, twarda oprawa posiada oryginalne wyklejki ze zdjęciem z rozładunku ORP Wilja przy nadbrzeżu południowym Basenu Amunicyjnego Westerplatte oraz plan półwyspu z 1934 r.

Komiks „Westerplatte. Załoga śmierci” został wydany przez Zin Zin Press przy współpracy i dofinansowaniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Obszerne omówienie drugiego wydania komiksu można obejrzeć TUTAJ (https://www.youtube.com/watch?v=7yUlEg_e2iw)

Tytuł: Westerplatte. Załoga śmierci

Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski

Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski

Okładka: Jarosław Wróbel

Plansze z mundurami i uzbrojeniem wojsk: Jarosław Wróbel

 

Materiały dodatkowe:

Teksty, zdjęcia archiwalne, kalendarium, mapy i plany, plansze z mundurami i uzbrojeniem wojsk, opis, zdjęcia i rysunki zabytków archeologicznych odkrytych na terenie Westerplatte.

Format: 217×314 mm

Objętość: 136 stron (czarno-białe i kolor)

Okładka kolorowa

Oprawa twarda

ISBN 978-83-62449-15-6

Cena: 49,90 zł

Wydawca: Zin Zin Press

Wydanie trzecie, Poznań 2018

Informacja o autorach:

 Mariusz Wójtowicz-Podhorski – badacz dziejów Gdańska, zwłaszcza obrony Westerplatte i wieloletni propagator działań na rzecz ochrony tego miejsca, pełnomocnik wojewody ds. Westerplatte, pracownik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wicedyrektor Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Pomysłodawca i scenarzysta komiksów historycznych „Westerplatte. Załoga śmierci” oraz „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku” (seria Kroniki Epizodów Wojennych), autor książek „Westerplatte 1939. Prawdziwa historia”, albumu „Westerplatte 39″, „Załoga Westerplatte. Lista Obrońców w dniu 1 września 1939″, „Obrona Westerplatte 1939. Bitwy-Kampanie-Konflikty nr 1”.

Krzysztof Wyrzykowski – absolwent bydgoskiego PLSP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafika. Grafik, rysownik i ilustrator, a także projektant w agencji reklamowej. Debiutował w 1997 roku komiksami „Pomarańczowy deszcz, „Los Lobos”, „Marionetki”, „Dies Irae” oraz „Idioci” w magazynie komiksowym „Kontra”, który współtworzył. Narysował album „Westerplatte: Załoga śmierci” (scen. Mariusz Wojtowicz-Podhorski – dotąd 3 wydania), który wywołał znaczne poruszenie wśród czytelników i w mediach. Jego projekt komiksu „Idioci” zdobył nagrodę w drugiej edycji europejskiego konkursu na najlepszy komiks zorganizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat. Jest autorem oprawy graficznej (okładka, rysunki) paradokumentalnego komiksu ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności” opisującego ostatnie miesiące życia i zamordowanie księdza Jerzego. Stworzył kilka znakomitych okładek do albumów Zin Zin Press („1956: Poznański Czerwiec”, „1981: Kopalnia Wujek”, „Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”, „Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”). Od wielu lat rysuje albumy i wojenne serie komiksowe na zlecenie IPN. Mieszka w Gdańsku.

Jarosław Wróbel – rysownik i malarz, ilustrator książek, broszur i plakatów poruszających szeroko rozumianą tematykę wojskowości i historii, znany najbardziej z ilustracji przedstawiających umundurowanie i uzbrojenie różnych armii oraz projektów okładek o takiej tematyce. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureat pierwszego konkursu na krótka formę komiksową towarzyszącemu II Ogólnopolskiemu Konwentowi Twórców Komiksu (Łódź, 1991, III miejsce). Stworzył okładkę oraz ilustracje z umundurowaniem i uzbrojeniem żołnierzy polskich i niemieckich do III wydania komiksu „Westerplatte. Załoga śmierci”.