Komiks powstał na zamówienie i we współpracy z KWK ,,Piast” z Bierunia oraz z Kompanią Węglową SA z okazji 30. rocznicy strajku w kopalni ,,Piast” w grudniu 1981 r. Towarzyszy mu zrealizowany na jego podstawie krótki film animowany.

Komiks o najdłuższym strajku stanu wojennego. Miał on miejsce w Kopalni Węgla Kamiennego,, Piast” w Bieruniu na poziomie 650 m pod ziemią i trwał 14 dni, od 14 do 28 grudnia 1981 r. Brało w nim udział 2 tys. osób, górników i pracowników innych służb kopalni. Był wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu lokalnych przywódców,, Solidarności”. Podczas strajku powstało swoiste miasteczko podziemne. Górnicy spędzili pod ziemią wigilię Bożego Narodzenia. Ostatni protestujący wyjechali na powierzchnię pod koniec grudnia 1981 r. Byli represjonowani przez władze komunistyczne, bici i poniżani, wytoczono im procesy karne, większość przywódców protestu udała się na emigrację.

Bezpośredni zapis wydarzeń strajkowych – dzień po dniu – zamieścił w swoich notatkach, spisywanych na bieżąco, jeden z górników – Janusz Pioskowik.

W latach 80-tych powstała słynna piosenka okresu stanu wojennego ,,Ostatnia szychta na KWK Piast”. Autorem tekstu jest Jan Michał Zazula pseudonim ,,Jakub Broniec”, a  wykonywana była przez Jana Krzysztofa Kelusa, który jest także autorem muzyki.

W roku 2010 powstał film dokumentalny o strajku (produkcja TVN).

Natomiast razem z komiksem i na jego podstawie stworzony został także krótki film animowany opisujący historię strajku. Przy animacji pracowali Tomasz Buiskup i Wojciech Nawrot, a jej scenariusz opracował Witold Tkaczyk. Lektorem jest Tomasz Nowak.

 

Pomysł i koncepcja albumu: Witold Tkaczyk

Scenariusz: Maciej Jasiński

Rysunki: Jacek Michalski

Okładka: Krzysztof Wyrzykowski

Tekst historyczny: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Wojciech Wikarek

Konsultacja: Wojciech Wikarek

Słowo wstępne: Komitet Organizacyjny Obchodów 30. rocznicy strajku

 

Materiały dodatkowe:

Zdjęcia archiwlne i współczesne, reprodukcje planów pacyfikacji, wypowiedzi świadków, rodzin ofiar, kalendarium wydarzeń, biogramy przywódców strajku i uczestników wydarzeń.

Format: A4 extra (240×320 mm)

Objętość: 52 strony, czarno-biały

Okładka kolorowa

ISBN 978-83-62449-02-6

Album powstał z inicjatywy dyrektora KWK ,,Piast”, przy wsparciu finansowym Kompanii Węglowej z Katowic.

Patronat medialny:

Dziennik Zachodni, Aleja Komiksu, Gildia.pl, Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice

Wydawca: Zin Zin Press

(komiks był przeznaczony wyłącznie do użytku wewnętrznego zamawiającego i nie znalazl się w oficjalnej dystrybucji – możliwy zakup licencji)

 

Informacja o autorach:

Witold Tkaczyk (pomysł i koncepcja albumu) – architekt, projektant, rysownik, dziennikarz, scenarzysta, wydawca, juror, prelegent, pomysłodawca i koordynator dużych produkcji komiksowych (m. in. ,,11/11=Niepodległość. Antologia”, ,,100 na 100. Antologia komiksów na stulecie odzyskania niepodległości”), założyciel wydawnictwa komiksowego Zin Zin Press, specjalizującego się w realizacjach komiksów historycznych, wieloletni redaktor prowadzący i wydawca ,,Magazynu Komiksów AQQ” opisującego polską scenę komiksową przełomu wieków, juror konkursu komiksowego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, autor i współautor scenariuszy do takich komiksów jak: ,,1956: Poznański Czerwiec”, ,,Powstanie Wielkopolskie”,
,,11/11=Niepodległość. Antologia”, ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, ,,Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”, ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”, ,,Tajemnica Madonny z Wrocławia”, ,,Oto jest głowa Franczaka”, ,,Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”, ,,100 na 100. Antologia komiksów na stulecie odzyskania niepodległości”, ,,Dziś Powstanie. Opowieść graficzna o powstaniu wielkopolskim”, ,,Skauci niepodległości”,  wydawca m.in. ,,Solidarność – 25 lat”, ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”, ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”, ,,Westerplatte. Załoga śmierci” (wyd. II), ,,11/11=Niepodległość. Antologia”, ,,Tajemnice DAG Fabrik Bromberg” (cz. 1 i 2), ,,1981: Kopalnia Wujek” i in. Mieszka w Poznaniu.

Maciej Jasiński (scenariusz) – dziennikarz, związany z branżą pism komputerowych, pomysłodawca serii komiksowych. Zasłynął jako pomysłodawca i autor scenariuszy do zbioru komiksów ,,Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi”, wydanego przez Zin Zin Press w 25-tą rocznicę powstania NSZZ ,,Solidarność”, do którego wstęp napisał Lech Wałęsa. Autor scenariuszy do komiksów historycznych ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności”, ,,1981: Kopalnia Wujek”, ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”, ,,Jan Czochralski. Człowiek, który zmienil świat” i in. Autor scenariuszy komiksów dla dzieci (m.in. seria ,,Detektyw Miś Zbyś na tropie”). Mieszka w Bydgoszczy.

Jacek Michalski (rysunki) – rysownik komiksów, autor okładek i ilustracji. Twórca i współtórca takich albumów komiksowych, jak: ,,1956: Poznański Czerwiec”, ,,1981: Kopalnia Wujek” (wspólnie z Andrzejem Janickim), ,,Powstanie Wielkopolskie” (wspólnie z Wojciechem Nawrotem), ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi” (wspólnie z Jerzym Ozgą i Krzysztofem Gawronkiewiczem), ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”, ,,Tajemnica Madonny z Wrocławia”, ,,Oto jest głowa Franczaka”, ,,Jan Czochralski. Człowiek, który zmienil świat”. Publikował komiksy i ilustracje na łamach takich pism, jak: „Fenix”, „Czas Komiksu”, „AQQ”, „SFera”, „Bajtuś”, „Cyber Mycha”. Zilustrowane przez niego komiksy znalazły się także w antologiach: „Solidarność 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi”, „Człowiek w probówce” oraz „Wrzesień – wojna narysowana”. Mistrz szkicu ołówkowego na miarę Joe Kuberta. Mieszka w Bydgoszczy.

Krzysztof Wyrzykowski (okładka) – absolwent bydgoskiego PLSP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafika. Grafik, rysownik i ilustrator, a także projektant w agencji reklamowej. Debiutował w 1997 roku komiksami ,,Pomarańczowy deszcz, ,,Los Lobos”, ,,Marionetki”, ,,Dies Irae” oraz ,,Idioci” w magazynie komiksowym „Kontra”, który współtworzył. Narysował album „Westerplatte: Załoga śmierci” (scen. Mariusz Wojtowicz-Podhorski – dotąd 3 wydania), który wywołał znaczne poruszenie wśród czytelników i w mediach. Jego projekt komiksu „Idioci” zdobył nagrodę w drugiej edycji europejskiego konkursu na najlepszy komiks zorganizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat. Jest autorem oprawy graficznej (okładka, rysunki) paradokumentalnego komiksu ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności” opisującego ostatnie miesiące życia i zamordowanie księdza Jerzego. Stworzył kilka znakomitych okładek do albumów Zin Zin Press (,,1956: Poznański Czerwiec”, ,,1981: Kopalnia Wujek”, ,,Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”, ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”) . Od kilku lat rysuje albumy i wojenne serie komiksowe na zlecenie IPN. Mieszka w Gdańsku.