Komiks jest dostępny w następujących księgarniach internetowych:
Komiks stworzony został na zamówienie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i opowiada o życiu dziennikarza, pisarza i społecznika Lecha Bądkowskiego, pierwszego rzecznika prasowego ,,Solidarności”.
Treść:
Komiks rozgrywa się w dwóch planach czasowych. Osią przewodnią jest obecność i działania Lecha Bądkowskiego (1920–1984) podczas sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. W chwilach wolnych Bądkowski opowiada o swoim życiu młodemu stoczniowcowi, przekazując mu zdobyte doświadczenie i zwracając uwagę na potrzebę niezależności i wolności.
Lech Bądkowski urodził się w Toruniu. Był dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym jako żołnierz walczył w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, m.in. pod Narvikiem. Po powrocie do kraju związał swoje losy z Pomorzem, któremu poświęcił większość swego życia i talentów. Czuł się nim w głębi serca Kaszubą, choć nie był nim z pochodzenia. Początkowo zamieszkał w Gdyni, a od 1951 r. do końca życia mieszkał w Gdańsku. Starał się wpisać w rzeczywistość Polski Ludowej, co nie było to łatwe, bo jako żołnierz walczący w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie był pod baczną obserwacją komunistycznej władzy, inwigilowany, podsłuchiwany, zwalniany z pracy, degradowany zawodowo.
Wykorzystywał każdy kryzys władzy w PRL, mając nadzieję zmian na lepsze. W okresach przełomów włączał się aktywnie w działalność społeczną, stawał w obronie osób szykanowanych przez władze, wyrażał jasno swoje zdanie, nierzadko narażając się na różne represje rządzących. Stał się znany ze swoich opozycyjnych poglądów, wyrobił sobie markę osoby zaufania publicznego, autorytet. Nie mogąc być dłużej dziennikarzem, został pisarzem. Dorobek twórczy Lecha Bądkowskiego obejmuje prawie trzydzieści książek, w większości poświęconych tematyce Pomorza.
Bądkowski współtworzył i czynnie działał w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, Związku Literatów Polskich i polskim PEN Clubie. W sierpniu 1980 r. jako pierwszy z intelektualistów i ludzi kultury, poparł żądania strajkujących robotników. Dołączył do nich i został pierwszym rzecznikiem prasowym ,,Solidarności”. Krótko potem spełniło się jego wielkie marzenie – został redaktorem naczelnym solidarnościowego tygodnika ,,Samorządność”.
Dużą pomocą przy powstaniu scenariusza komiksu były wspomnienia córki Lecha Bądkowskiego – Sławiny Kosmulskiej zamieszczone w książce „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”.
Album komiksowy „Fala Wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim” został wydany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku w ramach obchodów Roku Lecha Bądkowskiego (2020). Publikacja powstała przy wsparciu finansowym Miasta Gdańska.
Tytuł: Fala Wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim
Scenariusz: Witold Tkaczyk
Rysunki: Krzysztof Budziejewski
Okładka: Krzysztof Budziejewski
Konsultacja merytoryczna: Sławina Kosmulska, Andrzej Busler
Format: A4 (210×297 mm)
Objętość: 48 stron (kolor)
Okładka kolorowa
Oprawa miękka, grzbiet
ISBN 978-83-89285-24-9
Cena: 32,00 zł
Partner projektu: Miasto Gdańsk
Wydawca: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
Wydanie pierwsze, Gdańsk 2020
Informacja o autorach:
Witold Tkaczyk – tworzy, współtworzy i wydaje serię komiksów poświęconych najnowszej historii Polski (m.in. „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, „Westerplatte. Załoga śmierci”, „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”, „1956: Poznański Czerwiec”, „1981: Kopalnia Wujek”, „Dziś powstanie”, „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” i in.).
Wykonuje też komiksy o różnej tematyce na zamówienie firm, instytucji, samorządów, mediów prasowych i innych wydawców – m.in. Narodowy Bank Polski, Kompania Węglowa/Polska Grupa Górnicza, NEUCA, NCK, Poczta Polska SA, Instytut Gość Media, Media Rodzina, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Wojska w Białymstoku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu i wielu innych.
Z wykształcenia architekt i historyk sztuki, z zawodu dziennikarz, redaktor, publicysta, krytyk, scenarzysta, ilustrator i grafik. Współtwórca (z Łukaszem Zandeckim) Magazynu Komiksów AQQ, jego redaktor i wydawca, założyciel wydawnictwa Zin Zin Press i marki komiksynazamowienie.pl, specjalizujących się w komiksach historycznych i edukacyjnych. Wieloletni juror konkursu na najlepszy komiks Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Krzysztof Budziejewski – twórca komiksowy, obecny na profesjonalnej scenie od 2012 r., ukończył studia historyczne, stały współpracownik Zin Zin Press/komiksynazamowienie.pl, współautor albumów „Paderewski. Wygrał Polskę na fortepianie”, „1920. Sportowcy i żołnierze”, „Na tropach złotego. Opowieść o polskim pieniądzu na przestrzeni wieków”, „Skauci Niepodległej” (wszystkie do scenariuszy Witolda Tkaczyka) oraz serii ,,Rysiek i Królik” (scen. Łukasz Piotrkowicz). Współtworzy też popularną serię „Wydział 7”. Autor komiksów w zbiorach „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie niepodległości”, „Postapo – Antologia”, „Nędzole” oraz „Praga Gada – 1 – O wojnie!”.