Project Description

Komiks jest rozbudowaną wersją krótkiego opowiadania graficznego, jakie ukazało się w antologii ,,Solidarność 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi”. Zainteresowanie tym zbiorem skłoniło autorów i wydawcę do stworzenia i opublikowania osobnego albumu poświęconego zamordowanemu przez oficerów SB kapelanowi ,,Solidarności”. Komiks został uzupełniony o kazania ks. Popiełuszko oraz o jego biografię i zdjęcia archiwalne. Niedługo później powstała kolorowa wersja komiksu opublikowana w nakładzie 110 tys. egz. jako dodatek do ,,Małego Gościa Niedzielnego”.

Treść: Komiks przedstawia ostatni rok życia kapelana ,,Solidarności”, począwszy od 12 grudnia 1983 r. aż do porwania (19 października 1984 r.) i tragicznej śmierci z rąk funkcjonariuszy SB.  Pokazane są szykany, jakim był poddawany duchowny, rewizje, przesłuchania, prowokacja i aresztowanie oraz wcześniejsze próby zamachu na księdza. Komiks ma charakter paradokumentalny, mocno opiera się na faktach, choć część opisanych w nim sytuacji, głównie dialogi, ma charakter hipotetyczny, choć bardzo prawdopodobne, że tak właśnie było w rzeczywistości.

Scenariusz: Maciej Jasiński

Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski

Okładka: Krzysztof Wyrzykowski

Materiały dodatkowe: Kazania ks. Jerzego Popiełuszki wygłaszane podczas mszy za Ojczyznę w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie w latach 1983 – 1984, życiorys  ks. Jerzego Popiełuszki, zdjęcia z archiwum księdza Romualda Biniaka i Macieja Jasińskiego.

 

Format: A4 (210×297 mm)

Objętość: 32 strony (czarno-biały)

Okładka kolorowa

ISBN 83-919837-8-1

Cena z okładki: 14,90 zł

Partnerzy projektu:

Patronat medialny: Dziennik Zachodni, Aleja Komiksu, Gildia.pl, Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice

Wydawca: Zin Zin Press (nakład wyczerpany – możliwy zakup licencji)

 

Informacja o autorach:

Maciej Jasiński – dziennikarz, związany z branżą pism komputerowych, pomysłodawca serii komiksowych. Zasłynął jako pomysłodawca i autor scenariuszy do zbioru komiksów ,,Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi”, wydanego przez Zin Zin Press w 25-tą rocznicę powstania NSZZ ,,Solidarność”, do którego wstęp napisał Lech Wałęsa. Autor scenariuszy do komiksów ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności”, ,,1981: Kopalnia Wujek”, ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią” i in.

Krzysztof Wyrzykowski – absolwent bydgoskiego PLSP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafika. Grafik, rysownik i ilustrator, a także projektant w agencji reklamowej. Debiutował w 1997 roku komiksami ,,Pomarańczowy deszcz, ,,Los Lobos”, ,,Marionetki”, ,,Dies Irae” oraz ,,Idioci” w magazynie komiksowym „Kontra”, który współtworzył. Narysował album „Westerplatte: Załoga śmierci” (scen. Mariusz Wojtowicz-Podhorski), który wywołał znaczne poruszenie wśród czytelników i w mediach. Jego projekt komiksu „Idioci” zdobył nagrodę w drugiej edycji europejskiego konkursu na najlepszy komiks zorganizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat. Jest autorem oprawy graficznej (okładka, rysunki) paradokumentalnego komiksu ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności” opisującego ostatnie miesiące życia i zamordowanie księdza Jerzego. Rysuje serię komiksów wojennych na zlecenie IPN.