Project Description

Komiks powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i był pierwszym albumem komiksowym zrealizowanym z programu ,,Patriotyzm Jutra”. Na premierze komiksu gościł minister Kazimierz Michał Ujazdowski. Publikacja powstała z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56. Mecenasem wspierającym stworzenie i publikację komiksu był Bank Zachodni WBK.

Treść: Akcja komiksu ,,1956: Poznański Czerwiec” toczy się w ciągu jednego dnia, tj. w tragiczny ,,Czarny Czwartek” 28 czerwca 1956 r. Doszło wtedy do pokojowego protestu społeczeństwa Poznania przeciwko władzy komunistycznej, który przerodził się w zbrojną walkę mieszkańców z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa i oddziałami wojska przysłanymi do pacyfikacji miasta. Fabuła komiksu opisuje autentyczne wydarzenia i osoby, w które wplecione są postacie i sytuacje fikcyjne.

Komiks ma niezwykłą formułę graficzną. Nie jest to dzieło o tradycyjnym układzie kadrów, z rysunkami wykonanymi czarnym tuszem. Jacek Michalski to mistrz ołówkowego szkicu i taką właśnie formę graficzną przybrał album. Ma to dać wrażenie reportażu z miejsca wydarzeń, historii o szybko zmieniającej się dynamice i narastającym napięciu.

Pomysł i koncepcja graficzna: Witold Tkaczyk

Scenariusz: Maciej Jasiński, Witold Tkaczyk, Wiktor Żwikiewicz

Rysunki: Jacek Michalski

Okładka: Krzysztof Wyrzykowski

Słowo wstępne: Kazimierz Michał Ujazdowski, minister kultury

Materiały dodatkowe: Kalendarium wydarzeń, słowniczek wazniejszych terminów, gwary i postaci.

 

Format: A4 extra (240×320 mm)

Objętość: 80 stron (czarno-biały)

Okładka kolorowa

Komiks ukazał się w oprawie miękkiej ze skrzydełkami oraz w oprawie twardej.

ISBN 978-83-924259-0-8

ISBN 83-924259-0-1

(miękka oprawa ze skrzydełkami)

ISBN 978-83-924259-1-5

ISBN 83-924259-1-X

(twarda oprawa)

Cena z okładki: 19,90 zł (miękka oprawa ze skrzydełkami)

Cena z okładki: 24,90 zł (twarda oprawa)

Album powstał przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury oraz  Banku Zachodniego WBK.

Patronat medialny: ,,Gazeta Wyborcza”, ,,Radio Merkury”, ,,Telewizja Polska Poznań”, ,,Aleja Komiksu” i ,,Gildia”.

Wydawca: Zin Zin Press (możliwy zakup licencji)

 

Informacja o autorach:

Maciej Jasiński – dziennikarz, związany z branżą pism komputerowych, pomysłodawca serii komiksowych. Zasłynął jako pomysłodawca i autor scenariuszy do zbioru komiksów ,,Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi”, wydanego przez Zin Zin Press w 25-tą rocznicę powstania NSZZ ,,Solidarność”, do którego wstęp napisał Lech Wałęsa. Autor scenariuszy do komiksów ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności”, ,,1981: Kopalnia Wujek”, ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią” i in.

Jacek Michalski – rysownik komiksów, autor okładek i ilustracji w pismach dla dzieci. Twórca takich albumów komiksowych, jak: ,,1981: Kopalnia Wujek” (wspólnie z Andrzejem Janickim), ,,Powstanie Wielkopolskie” (wspólnie z Wojciechem Nawrotem), ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi” (wspólnie z Jerzym Ozgą i Krzysztofem Gawronkiewiczem), ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”, ,,Tajemnica Madonny z Wrocławia”. Publikował komiksy i ilustracje na łamach takich pism, jak: „Fenix”, „Czas Komiksu”, „AQQ”, „SFera”, „Bajtuś”, „Cyber Mycha”. Zilustrowane przez niego komiksy znalazły się także w antologiach: „Solidarność 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi”, „Człowiek w probówce” oraz „Wrzesień – wojna narysowana”. Mistrz szkicu ołówkowego na miarę Joe Kuberta.

Witold Tkaczyk – architekt, projektant, rysownik, dziennikarz, scenarzysta, wydawca, juror, prelegent, pomysłodawca i koordynator dużych produkcji komiksowych, założyciel wydawnictwa komiksowego Zin Zin Press, specjalizującego się w realizacjach komiksów historycznych, wieloletni redaktor prowadzący i wydawca ,,Magazynu Komiksów AQQ” opisującego polską scenę komiksową przełomu wieków, juror konkursu komiksowego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, autor i współautor scenariuszy do takich komiksów jak: ,,1956: Poznański Czerwiec”, ,,Powstanie Wielkopolskie”, ,,11/11=Niepodległość. Antologia”, ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, ,,Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”, ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”, ,,Tajemnica Madonny z Wrocławia”, wydawca m.in. ,,Solidarność – 25 lat”, ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”, ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”, ,,Westerplatte. Załoga śmierci” (wyd. II), ,,11/11=Niepodległość. Antologia”, ,,Tajemnice DAG Fabrik Bromberg” (cz. 1 i 2), ,,1981: Kopalnia Wujek” i in. Mieszka w Poznaniu.

Krzysztof Wyrzykowski – absolwent bydgoskiego PLSP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafika. Grafik, rysownik i ilustrator, a także projektant w agencji reklamowej. Debiutował w 1997 roku komiksami ,,Pomarańczowy deszcz, ,,Los Lobos”, ,,Marionetki”, ,,Dies Irae” oraz ,,Idioci” w magazynie komiksowym „Kontra”, który współtworzył. Narysował album „Westerplatte: Załoga śmierci” (scen. Mariusz Wojtowicz-Podhorski), który wywołał znaczne poruszenie wśród czytelników i w mediach. Jego projekt komiksu „Idioci” zdobył nagrodę w drugiej edycji europejskiego konkursu na najlepszy komiks zorganizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat. Jest autorem oprawy graficznej (okładka, rysunki) paradokumentalnego komiksu ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności” opisującego ostatnie miesiące życia i zamordowanie księdza Jerzego. Rysuje serię komiksów wojennych na zlecenie IPN.

Wiktor Żwikiewicz – Ukończył Technikum Geodezyjne, od 1971 do 1975 pracował w Bydgoskim Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym. Od 1975 do 1979 działał w studenckim teatrze ,,Próba” jako scenarzysta, reżyser oraz aktor. Później pracował jako plastyk w bydgoskim Kombinacie Budowlanym ,,Wschód” oraz jako specjalista od reklamy w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W 1979 założył Bydgoski Klub Miłośników Fantastyki ,,Maskon”. Debiutował w 1971 opublikowanym na łamach „Młodego Technika” opowiadaniem Zerwane ogniwo. Jego utwory ukazały sie w takich czasopismach jak Nurt, Problemy, Przegląd Techniczny oraz w almanachach: Kroki w nieznane, Wołanie na Mlecznej Drodze, Wehikuł wyobraźni i Gość z głębi. Jest autorem ilustracji i okładek do swoich książek. Jego utwory to to często eksperymenty myślowe, dotyczące zachowania człowieka w ekstremalnych sytuacjach i stawiające pytania ontologiczne. Ich przesłanie jest zwykle wieloznaczne. Jego utwory tłumaczone były na bułgarski, czeski, niemiecki, rosyjski, słowacki, węgierski.Napisał zbiory opowiadań : ,,Podpalacze nieba” (1976), ,,Happening w oliwnym gaju” (1977), ,,Sindbad na RQM-57” (1978) oraz powieści: ,,Imago” (1975), ,,Druga jesień” (1982), ,,Ballada o przekleństwie” (1986), ,Delirium w Tharsys” (1987).