Project Description

Scenariusz komiksu powstał na podstawie fragmentów wspomnień Józefa Czapskiego –  malarza, żołnierza i pisarza, i Stanisława Swianiewicza – jedynego ocalałego z transportu na miejsce egzekucji w lesie katyńskim, oraz na podstawie innych publikacji dotyczących zbrodni katyńskiej. Komiks opisuje zarówno losy polskich oficerów osadzonych po 17 września 1939 r. w sowieckich obozach (większość z nich została zamordowana w Katyniu, Charkowie i Twerze), a także dzieje poszukiwania tych oficerów z chwilą powstania w ZSRR w 1941 r. Armii Polskiej pod dowództwem gen. Andesra, kiedy to jeszcze nie było wiadomo, co się z zaginionymi żołnierzami stało, a władze sowieckie lawirowały w kłamstwach, bądź odmawiały odpowiedzi na temat ich losu.

 

Doskonały materiał edukacyjny, o wysokim poziomie artystycznym – rysunki stworzone zostały przez czołówkę polskich grafików komiksowych.

 

Scenariusz: Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk

Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz, Jacek Michalski, Jerzy Ozga

Okładka: Kuba Jabłońki/Platige Image

Posłowie: dr Tadeusz Kiselewski

Plansze barwne – mundury i uzbrojenie: Wojciech Nawrot

 

Materiały dodatkowe:

Zdjęcia archiwalne z września 1939 r., ekshumacji masowych grobów w lesie katyńskim z wiosny 1940 r., z procesu norymberskiego oraz innych wydarzeń związanych z tematem mordu katyńskiego, obszerny, analityczny tekst dr Tadeusza Kiselewskiego opisujący zbrodnię katyńską i osadzający ją w szerokim kontekście wydarzeń politycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, biogramy i zdjęcia głównych bohaterów komiksu – Józefa Czapskiego i prof. Stanisława Swianiewicza, dodatkowa plansza komiksowa oraz wzmianka o katastrofie samolotu prezydenckiego z 10 kwietnia 2010 r. plus zdjęcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Katynia – katastrofa wydarzyła się podczas końcowych prac nad albumem, stąd zamieszczone materiały.

 

Format: A4 extra (240×320 mm)

Objętość: 112 stron (czarno-białe, plansze z bronią i umndurowaniem – barwne)

Okładka kolorowa

 

ISBN 978-83-62449-00-2

 

Wydawca: Zin Zin Press

(nakład wyczerpany – możliwy zakup licencji)