W sobotę 12 września na Bydgoskim Konwencie Komiksu i Gier miała miejsce premiera najnowszego komiksu wydanego przez Zin Zin Press – ,,Józef Makowski – Mój dziennik”. Na spotkaniu obecni byli autorzy – scenarzysta Maciej Jasiński oraz autor rysunków Jacek Przybylski, z którym rozmowę przeprowadził Witold Tkaczyk z Zin Zin Press komiksynazamowienie.pl, wydawca albumu. Na premierze pojawiła się także córka twórcy, która w ciepłych słowach i z podziwem odniosła się do zaprezentowanego komiksu. Zauważyła, iż niektórzy czytelnicy myślą, iż jest to autentyczny dziennik z zapiskami i rysunkami jej ojca. Taka bowiem forma opowiedzenia o postaci artysty wytwarza bardzo bliską więź czytelnika z tytułowym bohaterem, zacierając nieco fakt, iż jest to utwór artystyczny stworzony na podstawie historii jego życia przez duet twórców Jasiński-Przybylski, a nie oryginalny dziennik stworzony ręką artysty.

Witold Tkaczyk przeprowadził również rozmowę Krzysztofem Gawronkiewiczem, który swe pierwsze utwory komiksowe publikował jw wydawanym przez Zin Zin Press w latach 1993-2004 Magazynie Komików AQQ, a potem, również w wydawnictwie Zin Zin Press wydał przełomowy dla polskiego rynku komiksowego album ,,Achtung Zelig! Druga wojna” (scen. Krystian Rosiński Rosenberg). Gawronkiewicz współtworzył tez wydany przez Zin Zin Press w 2010 r. album ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”.  Obecnie artysta jest rozpoznawalny na europejskim rynku komiksów, a to m.in. za sprawą albumu ,,Powstanie. Za dzień, za dwa” (scen. Marzena Sowa, wyd Dupuis, 2014). Na premierę czeka też antologia komiksów, rysunków i ilustracji Gawronkiewicza ,,Krzesło w piekle”. Spotkanie było więc dobrą okazją do przekrojowego spojrzenia na dotyczczasowe etapy twórczości artysty, który debiutował równe 30 lat temu.

Na imprezie zaprezentowane zostały także plansze z komiksu o Marianie Rejewskim, jednym z trójki polskich matematyków i kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej Enigmy. Scenariusz komiksu napisał Maciej Jasiński, a plansze wykonał Jacek Michalski, który na stałe współpracuje z Zin Zin Press (,,1956: Poznański Czerwiec”, ,,1981: Kopania Wujek”, ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”, ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”).

Jacek Michalski rozpoczął właśnie prace nad kolejnym komiksem dla Zin Zin Press. Będzie on opowiadał o sensacyjnych losach skradzionego tuż po wojnie i odzyskanego po 65 latach obrazu Lukasa Cranacha Starszego ,,Madonna pod jodłami” (1510 r.) ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

Z Bydgoszczy Witold Tkaczyk/Zin Zin Press komiksynazamowienie.pl

 

 

Dodatkowe informacje na:

facebook/Zin Zin Press (relacja z imprezy)

bylot.pl