Project Description

Komiks powstał na zamówienie Ośrodka ,,Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia w ramach programu Europejska Stolica Kultury (ESK) Wrocław 2016; towarzyszył wystawie ,,7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” zorganizowanej we wrocławskim ratuszu.

Treść: Sensacyjne dzieje skradzionego po II wojnie światowej drogocennego obrazu Lukasa Cranacha Starszego ,,Madonna pod jodłami” (1510) i jego odzyskania po z górą 60 latach. Perypetie pary współczesnych nastolatków podążających śladami arcydzieła i ocierających się o wielkie tajemnice historii.

Komiks wydany w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Pomysł i scenariusz: Witold Tkaczyk

Rysunki: Jacek Michalski

Okładka: Jacek Michalski, Wojciech Nawrot

 

Koordynator projektu: Joanna Kacprzak

Koordynacja artystyczna i wydawnicza: Witold Tkaczyk

 

Materiały dodatkowe:

Informacja o  Ośrodku ,,Pamięć i Przyszłość”, noty o wydanych komiksach, biogramy autorów.

Format: A4 (210×297 mm)

Objętość: 36 stron (kolor)

Okładka kolorowa

ISBN 978-83-943748-0-8

Wydawca:  Ośrodek ,,Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia (egzemplarze komiksu dostępne są bezpośrednio w siedzibie Ośrodka oraz poprzez zamówienia internetowe; więcej informacji na stronie: www.pamieciprzyszlosc.pl)

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego

 

Informacja o autorach:

Jacek Michalski – absolwent rysownik, ilustrator, projektant grafi czny, współzałożyciel Studia Komiks Polski i magazynu komiksowego „Awantura”, jeden z czołowych rysowników komiksowych w Polsce z imponującą liczbą publikacji, obecny na rynku od końca lat 80. Debiutował albumami „Zagadka Metropolii” i „Roy”. Od początku swej pracy twórczej związany z Magazynem Komiksów AQQ oraz z Zin Zin Press. Dla tego wydawnictwa zrealizował m.in. albumy komiksowe: „1956: Poznański Czerwiec”, „1981: Kopalnia Wujek” (współpraca – Andrzej Janicki), „Powstanie Wielkopolskie” (współpraca – Wojciech Nawrot), „Wolna Polska 650 metrów pod ziemią” i „Tajemnice DAG Fabrik Bromberg” (cz. 1 i 2). Pracował też, wraz z innymi rysownikami, przy publikacjach: „Solidarność – 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi”, „11/11=Niepodległość. Antologia”, „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”. Laureat wielu nagród i wyróżnień, stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Jego prace pokazywane są na licznych wystawach w kraju i za granicą.

Wojciech Nawrot – absolwent poznańskiej ASP, ilustrator, projektant, twórca okładek, autor strony graficznej komiksów – m.in. ,,Piątka”, ,,Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzęda w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919” (z Jackiem Michalskim), które stworzył we współpracy z Zin Zin Press.

Witold Tkaczyk – architekt, projektant, rysownik, dziennikarz, scenarzysta, wydawca, założyciel wydawnictwa komiksowego Zin Zin Press, specjalizującego się w realizacjach komiksów historycznych, wieloletni redaktor prowadzący i wydawca ,,Magazynu Komiksów AQQ” opisującego polską scenę komiksową przełomu wieków, juror konkursu komiksowego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, autor i współautor scenariuszy do takich komiksów jak: ,,1956: Poznański Czerwiec”, ,,Powstanie Wielkopolskie”, ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”, ,,Wigilia w okopach”, ,,Tajemnica Madonny z Wrocławia”, ,,Oto jest głowa Franczaka”, wydawca m.in. ,,Solidarność – 25 lat”, ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”, ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”, ,,Westerplatte. Załoga śmierci” (wyd. II), ,,11/11=Niepodległość. Antologia”, ,,1981: Kopalnia Wujek” i in. W 2015 r. wprowadził markę komiksynazamowienie.pl, pod którą realizuje zarówno komiksy, jak i  książki, albumy, projekty graficzne i przestrzenne, publikacje reklamowe i promocyjne zawierające elementy języka komiksu.