Komiks opowiada o rtm. Witoldzie Pileckim, patriocie i bohaterze, żołnierzu wojen 1918-1920 i 1939 r., członku podziemia antyniemieckiego w czasie okupacji, dobrowolnym więźniu niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, powojennym konspiratorze podziemia antykomunistycznego, zamordowanym przez władze Polski pojałtańskiej w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie 25 maja 1948 r.

Album ukazuje się niedługo przed 70. rocznicą zamordowania rtm. Witolda Pileckiego i w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorami komiksu ,,Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego” są – Witold Tkaczyk, pomysłodawca i autor scenariusza oraz rysownicy: Krzysztof Budziejewski i Wojciech Nawrot.

Osią scenariusza jest brutalne śledztwo, jakie po aresztowaniu prowadzili przesłuchujący Pileckiego funkcjonariusze komunistycznej bezpieki. Poniżany i okrutnie torturowany wyznał żonie, iż Oświęcim przy metodach ubeków to była ,,igraszka”.

Przedstawione są losy bohatera w czasie okupacji niemieckiej – budowanie struktur podziemnego państwa i dobrowolne zesłanie do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w celu rozpoznania tam sytuacji, gdzie zorganizował skuteczny ruch oporu i samopomocy więźniów.

Po ucieczce z Oświęcimia, walce w Powstaniu Warszawskim, pobycie w obozie jenieckim w Murnau i w II Korpusie gen. Andersa we Włoszech Pilecki powrócił do zdominowanego już przez Sowietów i polskich komunistów kraju, zbudował struktury wywiadowcze, dostarczające informacji i ściśle tajnych dokumentów do polskiego wojska i władz na obczyźnie.

Aresztowany przez bezpiekę 8 maja 1947 r. został poddany brutalnemu śledztwu, podczas którego był torturowany przez funkcjonariuszy MBP oznaczających się szczególnym okrucieństwem i sadyzmem. Prowadzone śledztwo nadzorowali najwyżsi urzędnicy MBP, a zainteresowani nim byli najwyżsi przedstwiciele komunistycznego establishmentu z prezydentem Bierutem i premierem Cyrankiewiczem na czele.

Ten ostatni był szczególnie wyczulony na zeznania Pileckiego, jako jego współwięzień z Auschwitz. Po wojnie bowiem – niezgodnie z prawdą – to Cyrankiewicza kreowano na twórcę i przywódcę tajnych struktur oporu i samopomocy w Oświęcimiu.

Po pokazowym procesie Witold Pilecki został skazany na kilkukrotną karę śmierci. Był to typowy dla tamtego czasu mord sądowy. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano przez zastrzelenie w więzieniu na Mokotowie późnym wieczorem 25 maja 1948 r.

Jeden z brytyjskich historyków zaliczył rtm. Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych żołnierzy ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Publikacja poza komiksem zawiera też część opisową złożoną z tekstów zawierających informacje o działalności rtm. Witolda Pileckiego, metodach śledczych oprawców z MBP oraz zdjęcia archiwalne.

Tytuł: ,,Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”

pomysł i scenariusz: Witold Tkaczyk

rysunki: Krzysztof Budziejewski i Wojciech Nawrot

okładka: Krzysztof Budziejewski i Witold Tkaczyk

Koordyncja projektu: Przemysław Góral (Ośrodek ,,Pamięć i Przyszłość”)

teksty historyczne: Witold Tkaczyk, tygodnik ,,Warszawska Gazeta”/blogopinia24.pl

Materiały dodatkowe:

Zdjęcia archiwalne Witolda Pileckiego, reprodukcje dokumentów związanych z jego działalnością, aresztowaniem, procesem i zamordowaniem.

Format: A4

Objętość: 52 strony (czarno-białe)

Okładka kolorowa

ISBN 978-83-62449-14-9

Cena z okładki: 29,90 zł

Dystrybucja: ogólnopolska

Projekt komiksu zrealizowany został w ramach Stypendium im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” ufundowanego przez Miasto Wrocław.

Partnerzy projektu:

Ośrodek ,,Pamięć I Przyszłość”, Fundacja Sapere Aude oraz Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Wydawca: Zin Zin Press

Informacja o autorach:

Witold Tkaczyk – architekt, projektant, rysownik, dziennikarz, scenarzysta, wydawca, pomysłodawca i prowadzący największe i najbardziej prestiżowe projekty wydawnicze i imprezy związane z komiksem historycznym, założyciel wydawnictwa komiksowego Zin Zin Press, specjalizującego się w realizacjach komiksów historycznych, wieloletni redaktor prowadzący i wydawca ,,Magazynu Komiksów AQQ” opisującego polską scenę komiksową przełomu wieków, juror konkursu komiksowego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, autor i współautor scenariuszy oraz wydawca takich komiksów jak: ,,1956: Poznański Czerwiec”, ,,Powstanie Wielkopolskie”, ,,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”, ,,Tajemnica Madonny z Wrocławia”, ,,Oto jest głowa Franczaka”, wydawca m.in. ,,Achtung Zelig! Druga wojna”, ,,Solidarność – 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi”, ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”, ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”, ,,Westerplatte. Załoga śmierci” (wyd. II), ,,11/11=Niepodległość. Antologia”, ,,Tajemnice DAG Fabrik Bromberg” (cz. 1 i 2), ,,1981: Kopalnia Wujek” i in. Mieszka pod Poznaniem.

Wojciech Nawrot – absolwent poznańskiej ASP, rysownik komiksów (,,Powstanie Wielkopolskie”, ,,Piątka”), ilustrator (m.in. książek Łukasza Wierzbickiego), autor plansz historycznych z umundurowaniem i uzbrojeniem (m.in. do albumu komiksowego ,1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”), projektant, miłośnik barwy, broni i historii, pomysłodawca, organizator i uczestnik gier miejskich opartych o wydarzenia historyczne, od lat związany z Zin Zin Press. Mieszka w Poznaniu.

Krzysztof Budziejewski – młody twórca komiksowy, obecny na profesjonalnej scenie od 2012 r., autor jednego z komiksów w zbiorze ,,Nędzole” na podstawie książki Zbigniewa Masternaka oraz innych (,,Praga Gada – 1 – O wojnie!”, seria ,, Rysiek i Królik”, ,,Postapo – Antologia”).

Ilustracje C Wojciech Nawrot/Krzysztof Budziejewski/Zin Zin Press Witold Tkaczyk

NAKŁAD WYCZERPANY