28 marca odbyła się wielka premiera dwóch wydawnictw opublikowanych w ramach pracowni warsztatowych Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Sale biblioteki ledwo pomieściły tak liczną rzeszę gości (prawie 200 osób), którzy przyszli zobaczyć efekty twórczości kilkunastu adeptów literatury i komiksu pochodzących z Gostynia i najbliższych okolic. Była to też wyjątkowa i jedyna okazja, by zobaczyć i posłuchać wszystkich autorów w jednym miejscu i czasie.

Okladka zbioru komiksów ,,Gosttown”.

Efektem półtorarocznej pracy twórców pod kierunkiem Witolda Tkaczyka (autora komiksów, krytyka i wydawcy z AQQ, Zin Zin Press/komiksynazamowienie.pl) w ramach Pracowni Komiksowej jest wydany właśnie w pięknej formie zbiór ,,Gosttown”, liczący sobie 88 stron, w większości plansz komiksowych. Ośmiu twórców: Laura Fornalik, Aga Furman, Zuzanna Kempiak, Jakub Skiba, Anna Teodorczyk, Tomasz Teodorczyk, Witold Tkaczyk i Zosia Wawrzynowicz pokazało siedem nowel komisowych, prolog, epilog i serię łączników tematyką nawiązujących do Gostynia.

Cała, dwugodzinna uroczystość, miała niezwykle ciekawy i dynamiczny przebieg. Najpierw przedstawiono zdjęcia i filmy pokazujące autorów na zajęciach warsztatowych, co opatrzono stosownym komentarzem i informacjami.

Potem na temat swoich wrażeń mówili sami prowadzący zajęcia warsztatowe – Małgorzata Nawrocka-Żarnecka oraz Witold Tkaczyk.

Następnie przeprowadzono na żywo wywiady z niektórymi twórcami opowiadań i komiksów, by wreszcie zaprosić wszystkich autorów i wręczyć im publikacje oraz upominki, dziękując za tak owocnie, twórczo i miło spędzony czas.

Na koniec wystąpił wzruszony, przejęty i bardzo szczęśliwy gospodarz i pomysłodawca tych przedsięwzięć twórczych – Przemysław Pawlak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Następnie twórcy – wzorem festiwali i targów książkowych – siedząc przy dwóch długich stołach dedykowali swe utwory chętnym czytelnikom. Zainteresowanie autografami było ogromne. Większość uczestników premiery nabyła obie publikacje i cierpliwie czekała na wpisy. Potem wszyscy udali się na przygotowany poczęstunek. Już w swobodnej atmosferze toczyły się rozmowy.

Przedsięwzięcie, jakie w postaci dwóch działających długoterminowo pracowni – literackiej i komiksowej – zorganizowała Biblioteka, jest unikatowe w skali kraju. Za tym przykładem starają się pójść obecnie i inne ośrodki kultury. Zainteresowanie, szczególnie komisem, narasta, co jest także efektem ubiegłorocznych ważnych, dobrych i szeroko zakrojonych projektów wydawniczych (np. ,,100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” wydana przez WSiP). Komiks skutecznie wspiera edukację, jest użyteczny w promocji, rozwija wiele umiejętności. A wspólna praca podczas warsztatów zbliża ludzi i wyzwala w nich nieomal superbohaterskie moce. Nikt więc nie zdziwi się, kiedy gostyńscy twórcy podbiją literacki, bądź komiksowy świat.

Na zdjęciu górnym: Publiczność podczas premiery. 

Więcej informacji tutaj:

http://www.biblioteka.gostyn.pl/premiera-komiksu-%E2%80%9Egost-town%E2%80%9D-i-antologii-,3,931,1.html